Baş Ağrısı için Okunacak Dualar | Arapça, Türkçe Okunuşu ve Anlamları

Yapılan işlerle ilgili baş ağrısı olabilir. İslam Dinimizde okunacak bir çok dualar mevcut. Bizde bu ayetler için Arapça, Türkçe okunuşu ve anlamlarını Müslüman kardeşlerimiz için bir araya getirdik.

Dua, şayet şartlarına riayet edilerek yapıldığında mutlaka icâbet edilecektir. Sevgili Peygamberimiz, dua müminin silahıdır buyurarak her türlü hâcet için dua edilebileceğini ve Rabbimizden ısrarla istememizi tavsiye buyuruyorlar. Bir hadislerinde Allah Resulü, “İçinizden her kime dua kapısı açılmışsa, ona muhakkak rahmet kapıları açılmıştır” buyurarak, duanın önemine işaret etmiştir. Bütün ihtiyaçlarımızı ve her türlü ihtiyacımızı, Rabbimizin dergâhına iltica ile talep eder ve yalnızca O’ndan istersek, umduklarımıza nâil olacağız.

Baş Ağrısı için Okunacak Dualar

İslâm kaynakları, çok zengin bir dua koleksiyonuna sahiptir. Başta Allah Resulü olmak üzere Allah dostlarının, biz ümmetleri için tertip ettikleri tesirli dualar vardır. Biz bu yazımızda, başlıca âyetlerin ve hadislerin ışığında, insanların en çok mustarip olduğu rahatsızlıklardan biri olan, öncelikle baş ağrısı olmak üzere genel olarak ağrılara şifa veren duaları zikredeceğiz.

Fatiha Suresi

بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّح۪يمِ

١﴾ اَلْحَمْدُ لِلّٰهِ رَبِّ الْعَالَم۪ينَۙ ﴿٢﴾ اَلرَّحْمٰنِ الرَّح۪يمِۙ ﴿٣﴾ مَالِكِ يَوْمِ الدّ۪ينِۜ ﴿٤﴾ اِيَّاكَ نَعْبُدُ وَاِيَّاكَ نَسْتَع۪ينُۜ ﴿٥﴾ اِهْدِنَا الصِّرَاطَ الْمُسْتَق۪يمَۙ ﴿٦﴾ صِرَاطَ الَّذ۪ينَ اَنْعَمْتَ عَلَيْهِمْۙ غَيْرِ الْمَغْضُوبِ عَلَيْهِمْ وَلَا الضَّٓالّ۪ينَ

Türkçe Okunuşu:

 Bismillâhi’r-Rahmâni’r-Rahîm.

 Elhamdulillâhi Rabbi’l-âlemîn.

 Er Rahmânir Rahîm.

 Mâliki yevmi’d dîn.

 İyyâke na’budu ve iyyâke neste’în.

 İhdine’s sırâta’l mustakîm.

Sırâtallezîne en’amte aleyhim. Ğayril meğdûbi aleyhim ve le’ddâllîn. Amin”.

Anlamı:

 Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın adıyla.

Hamd; Âlemlerin Rabbi olan Allah’a aittir.

(O Allah) Rahmân ve Rahîm’dir.

Din (ödül ve ceza) gününün sahibidir.

(Ey Allah’ım) Biz yalnızca Sana ibadet eder ve yalnızca Sen’den yardım dileriz.

Bizi dosdoğru yola ilet.

Kendilerine nimet verdiğin kimselerin yoluna ilet, gazaba uğrayanların ve sapıkların yoluna değil.

Açıklama:

Kur’an- ı Kerimin anahtarı olarak vasfedilen Fatiha Suresinin fazileti ve faydalarıyla ilgili birçok rivayet bulunmakla birlikte, özellikle Sahabelerden önemli bir zevâtın, Fatiha suresini okuyarak, çeşitli ağrılara karşı bu sureden istifade edildikleri bilinmektedir. Belli bir süreyle kayıtlı olmaksızın, dilediğimiz kadar okuyarak tesirini alabiliriz.

Haşr Suresi 23-24. Ayetler

هُوَ ٱللَّهُ ٱلَّذِى لَآ إِلَٰهَ إِلَّا هُوَ ٱلْمَلِكُ ٱلْقُدُّوسُ ٱلسَّلَٰمُ ٱلْمُؤْمِنُ ٱلْمُهَيْمِنُ ٱلْعَزِيزُ ٱلْجَبَّارُ ٱلْمُتَكَبِّرُ ۚ

سُبْحَٰنَ ٱللَّهِ عَمَّا يُشْرِكُونَ هُوَ ٱللَّهُ ٱلْخَٰلِقُ ٱلْبَارِئُ ٱلْمُصَوِّرُ ۖ لَهُ ٱلْأَسْمَآءُ ٱلْحُسْنَىٰ ۚ يُسَبِّحُ لَهُۥ مَا فِى ٱلسَّمَٰوَٰتِ وَٱلْأَرْضِ ۖ وَهُوَ ٱلْعَزِيزُ ٱلْحَكِيم

Türkçe Okunuşu:

“Huvallâhullezî lâ ilâhe illâ huve, elmelikul kuddûsus selâmul mû’minul muheyminul azîzul cebbârul mutekebbir(mutekebbiru), subhânallâhi ammâ yuşrikûn. Huvallâhul hâlikul bâriûl musavviru lehul esmâul husnâ, yusebbihu lehu mâ fîs semâvâti vel ard(ardı) ve huvel azîzul hakîm”.

Anlamı:

O, kendisinden başka hiçbir ilâh bulunmayan Allah’tır. O, mülkün gerçek sahibi, kutsal (her türlü eksiklikten uzak), barış ve esenliğin kaynağı, güvenlik veren, gözetip koruyan, mutlak güç sahibi, düzeltip ıslah eden ve dilediğini yaptıran ve büyüklükte eşsiz olan Allah’tır. Allah, onların ortak koştuklarından uzaktır. O, yaratan, yoktan var eden, şekil veren Allah’tır. Güzel isimler O’nundur. Göklerdeki ve yerdeki her şey O’nu tesbih eder. O, mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir.

Açıklama:

 Peygamber Efendimiz, Haşr suresinin son iki ayetini, baş ağrısı olan kişinin, elini başının üzerine koyarak okumasını söylemiştir. Haşr suresinin, ölüm hâriç her türlü derde deva olduğunu belirtmiştir.

Sad Suresi 5. Ayet

أَجَعَلَ ٱلْءَالِهَةَ إِلَٰهًا وَٰحِدًا ۖ إِنَّ هَٰذَا لَشَىْءٌ عُجَابٌ

Türkçe Okunuşu:

“E cealel âlihete ilâhen vâhıdâ(vâhıden), inne hâzâ le şey’un ucâb”.

Anlamı:

İlâhları bir tek ilâh mı yaptı? Gerçekten bu çok tuhaf bir şey!

Açıklama:

Bu ayet te, baş ağrısına şifa bulmak için okunabilir. Süleyman Aleyhisselâm, bu ayeti okuyarak baş ağrısından kurtulmuştur.

Hz. Ayşe’den Rivayet Edilen Şifa Duası 

“Ezhibil be’se rabbennasi eşfi ve enteş şafi la şifae illa şifauke şifaen la yugadiru sekame”.

Anlamı:

Bu hastalığı gider ey insanların Rabbi!  Şifâ ver, çünkü şifâ verici sensin. Senin vereceğin şifâdan başka şifâ yoktur. Öyle şifâ ver ki hiç bir hastalık bırakmasın.

Açıklama:

Rivayetlerde belirtildiği üzere, bu dayı da okurken, sağ elimizi başımızın üzerine ya da ağrıyan her hangi bir uzvumuzun üzerine koyarak yedi defa okumak çok tesirlidir.

Okunduğunda Eza Ve Cefayı Gideren Çok Tesirli Bir Dua

 أَعُوذُ بِوَجْهِ ﷲِ الْكَرِيمِ وَ كَلِمَاتِ ﷲِ التَّآمَّاةِ الَّتِى لَا يُجَاوِزْهُنَّ بَرٌّ وَلَا فَاجِرٌ مِنْ شَرِّ مَا يَنْزِلُ مِنَ السَّمَٓاءِ وَمَا يَعْرُجُ فِيهَا وَ مِنْ شَرِّ مَا ذَرَأَ فِى الْأَرْضِ وَمَايَخْرُجُ مِنْهَا وَمِنْ فِتَنِ اللَّيْلِ وَالنَّهَارِ وَمِنْ شَرِّ كُلِّ طَارِقٍ اِلَّا طَارِقًا يَطْرُقُ بِخَيْرٍ يَا رَحْمٰنُ

Türkçe Okunuşu:

“Eûzü BiVechillâhil Keriym, ve kelimâtillâhit tâmmâtilletiy lâ yücâvizhünne berrun velâ fâcirun, min şerri mâ yenzilu minesSemâi ve mâ ya’rucu fiyhâ, ve min şerri mâ zerae fil ardı ve mâ yahrucu minhâ, ve min fitenilLeyli venNehâri, ve min şerri külli târikın illâ târikan yatruku bihayrin, yâ RAHMÂN!..”

Anlamı: 

“Sığınırım Keriym Allâh vechine ve O’nun kelimelerinin tamamına ki, iyi kötü hiçbir şey onları tecavüz edemez… Semâdan inenin (Fitne fikirlerden) ve semâya yükselenin (vehmimi tahrik eden fikirlerin) şerrinden, arzda üreyenin (bedenselliğimden kaynaklanan) ve arzdan çıkanın (bedenimin dürtülerinin) şerrinden, gecenin (iç dünyamın) ve gündüzün (dış dünyamın) fitnelerinden, hayırla olan müstesna, geceleyin kapıyı çalanın (içime doğanların) şerrinden, yâ RAHMÂN!..

Açıklama:

Peygamberimize zarar vermek için saldıran ifritlere ve cinlere karşı, Cebrâil tarafından verilen bu duanın okunması sayesinde, O’na zarar vermek isteyen cinler yakılarak etkisiz hâle getirilmiştir. Bu duanın da , özellikle cinler tarafından oluşturulan ağrılar için çok şifalı bir tesiri vardır.

Manevi Büyüklerimiz Tarafından Tavsiye Edilen Etkili Bir Dua

“Bismillahi’l kebiri, neuzü billahi’l-azimi min şerri ırkın ne’aarin ve min şerri harrin-nari.”

Anlamı:

Büyük Allah’ın adıyla, fışkıran damarın kötülüğünden ve ateşli hararetinin şerrinden yüce Allah’a sığınırız.

Açıklama:

Öncelikle Fatiha Suresini okuyoruz. Sonra bu duayı yedi defa okuduktan sonra, yatağa uzanıp beş dakika gözümüz kapalı olarak bekliyoruz. Baş ağrınızın geçtiğini göreceksiniz. Özellikle migren ağrısı olanlar için tesiri azimdir.

Şiddetli Baş Ağrısı İçin Tarık Suresi | Baş Ağrısı için Okunacak Dualar

وَالسَّمَٓاءِ وَالطَّارِقِۙ وَمَٓا اَدْرٰيكَ مَا الطَّارِقُۙاَ لنَّجْمُ الثَّاقِبُۙا ِنْ كُلُّ نَفْسٍ لَمَّا عَلَيْهَا حَافِظٌۜ

فَلْيَنْظُرِ الْاِنْسَانُ مِمَّ خُلِقَۜ خُلِقَ مِنْ مَٓاءٍ دَافِقٍ ۙيَخْرُجُ مِنْ بَيْنِ الصُّلْبِ وَالتَّرَٓائِبِۜ اِنَّهُ عَلٰى رَجْعِه۪ لَقَادِرٌ ۜيَوْمَ تُبْلَى السَّرَٓائِرُ ۙفَمَا لَهُ مِنْ قُوَّةٍ وَلَا نَاصِرٍۜ وَالسَّمَٓاءِ ذَاتِ الرَّجْعِۙ

وَالْاَرْضِ ذَاتِ الصَّدْعِ ۙاِنَّهُ لَقَوْلٌ فَصْلٌۙ وَمَا هُوَ بِالْهَزْلِۜاِ نَّهُمْ يَك۪يدُونَ كَيْدً وَاَك۪يدُ كَيْدًاۚ

فَمَهِّلِ الْكَافِر۪ينَ اَمْهِلْهُمْ رُوَيْدً

Türkçe Okunuşu:

Vessemâ-i vettârik
Vemâ edrâke mâttârik
Ennecmuśśâkib
İn kullu nefsin lemmâ ‘aleyhâ hâfiz
Felyenzuril insânu mimme hulik
Hulika min mâ in dâfik
Yahrucu min beyni ssulbi vetterâib

İnnehu ‘alâ rac’ihi lekâdir
Yevme tublâsserâir
Femâ lehu min kuvvetin velâ nâsir
Vessemâi zâtirrac
Vel ardi żâtissad
İnnehu lekavlun fasl
Vemâ huve bilhezl
İnnehum  yekîdûne keydâ
Ve ekîdu keydâ
Femehhilil kâfirîne emhilhum ruveydâ

Anlamı:

And olsun gökyüzüne ve gece çakıp görünene!O, gece çakıp görünen nedir bilir misin? Karanlığı delen yıldızdır. Hiç kimse yoktur ki, başında bir gözetleyeni bulunmasın. İnsan neden yaratıldığına bir baksın.
O, atılan bir sudan yaratıldı. O su, bel ve göğüs kafesi arasından çıkar.
Şüphesiz Allah onu (öldükten sonra) tekrar yaratmaya elbette kadirdir;

Açıklama:

Hastaya, elini ağrıyan yere koyması söylenir. Ve Tarık suresi okunur. Özellikle şiddetli baş ağrısı çekenlerde faydalı sonuçlar alındığı tecrübe edilmiştir.

Yüce Rabbimizden, cümle hastalarımıza acil şifalar, dertlilere devalar niyaz ediyoruz.

Kısa bilgi: Baş ağrısı için okunacak dualar ile sizlere bir nebze de olsa faydamız olduysa ne mutlu bize. Okunacak Dualar listemizde mutlaka her gün okunması gereken bir çok dua var. Mutlaka bir göz atmanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir