Berat Kandili Gecesi Okunacak Dualar Nelerdir? | Arapça ve Türkçe Meali

Müslümanlığın güzelliklerini bize yeniden hatırlatan Berat Kandili, Şaban ayını 14. ü 15. bağlar. Peki bu gece hangi dualar ve ayetler okunur? Arapça ve Türkçe anlamları nelerdir? Mümin kardeşlerimiz için tek tek sıraladık.

Berat, kelime anlamı olarak “kurtulmak” “beri olmak” “aklanmak” “suçsuz çıkmak” anlamlarına gelmektedir. Berat kelimesinin aslı Berâettir. Müslümanlar tarafından bu gecede günahlarından kurtulmak ve ilahi bağışa erebilmek için bu sözcük manasına da uygun olacağı için bu geceye “Berat Gecesi” denmiştir.

Berat Kandili Okunacak Dualar Listesi

Allah’ın huzurunda Hangi Dualar Berat Kandilinde Okunmalıdır?, Berat Kandili Gecesi En Çok Okunan Dualar, Peygamber Efendimizin Berat Gecesi Okuduğu Dualar Nelerdir? tek, tek anlamları ile beraber sizler için sıraladık.

Berak Kandili Nedir? Ve Önemi

Kutsal kitabımız olan Kur’an- ı Kerim bu gecede Dünya semasına indirilmiştir. Buna “inzal” denmektedir. Bu gecede Amel Defteri yazılmaktadır.

Peygamber Efendimiz (Sallallahu Aleyhi Vesellem) bu gece hakkında şöyle buyurmuşlardır;

“Bu yıl içinde doğacak her çocuk, bu gece deftere geçirilir.”

“Bu yıl içinde öleceklerin isimleri, bu gece özel deftere yazılır.”

“Bu gece herkesin rızkı tertip olunur.”

“Bu gece herkesin amelleri Allahü teâlâya arz olunur.”

Berat Kandili Gecesi Okunan Dualar

“Bismillâhirrahmanirrahim. Eûzu bi-afvike min ikâbike ve eûzu bi-ridâke min sahatike ve eûzu bike minke celle vechuke lâ-uhsî senâen aleyke ente kemâ esneyte alâ nefsike.”

Anlamı: “Ya Rabbi, cezandan affına sığınırım, gazabından rızana sığınırım, senden sana sığınırım, Zatın yücedir, seni övmek için kelime bulamıyorum, Sen kendini övdüğün gibisin.”

1. Tevbe İstiğfar Duası

اللَّهُمَّ أَنْتَ رَبِّى ، لاَ إِلَهَ إِلاَّ أَنْتَ ، خَلَقْتَنِى وَأَنَا عَبْدُكَ ، وَأَنَا عَلَى عَهْدِكَ وَوَعْدِكَ مَا اسْتَطَعْتُ ، أَعُوذُ بِكَ مِنْ شَرِّ مَا صَنَعْتُ ، أَبُوءُ لَكَ بِنِعْمَتِكَ عَلَىَّ وَأَبُوءُ بِذَنْبِى ، اغْفِرْ لِى ، فَإِنَّهُ لاَ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ إِلاَّ أَنْتَ

Anlamı: ”Allah’ım! Sen benim Rabbimsin! Senden başka hiçbir ilâh yoktur. Beni sen yarattın. Ben Senin kulunum; gücüm yettiği kadarıyla Senin ahdin ve va’din üzere bulunuyorum. Yaptığım fenalıkların şerrinden Sana sığınırım. Üzerimde olan nimetlerini itiraf ederim; günahımı da itiraf ederim. Beni bağışla; çünkü Senden başka hiçbir kimse günahları bağışlamaz.”

2. Berat Gecesi Duası

Anlamı: “Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın adıyla. Allah’ım, ey ihsân ve ikram sahibi olan ve kendisine ihsan edilemeyen, ey Celâl ve İkrâm Sahibi, ey lutfu ve ihsânı bol olan, Sen’den başka ilâh yok, sen kendisine ilticâ edenlerin yardımcısı, kendisine sığınanlara emân veren, korkanların kendisinde emniyete kavuştuğu yüce zât’sın. Allah’ım! Beni katında, Ümmü’l-Kitâb’da şakî/kötü veya mahrûm veya kovulmuş veya rızkı dar olarak yazdıysan, Allah’ım fazl u ihsânınla kötülüğümü, mahrûmiyetimi, kovulmamı ve rızkımın az olmasını sil, beni katında, Ümmü’l-Kitâb’da saîd/iyi, rızkı bol ve hayırlara muvaffak olan bir kulun olarak yaz. Şüphesiz Sen Rasûl’ünün lisânı üzere indirilen Kitâb’ında bir söz buyurdun ve Sen’in sözün haktır: «Allah dilediğini siler, (dilediğini de) sâbit bırakır. Ümmü’l-Kitâb (Ana Kitâb) O’nun yanındadır.»(er-Ra’d, 39) İlâhî! En büyük tecellin ile «Her hikmetli işe kendisinde hükmedilen»(ed-Duhân, 4) ve kesin karar verilen mübarek Şa’bân’ın yarısı gecesinde, bizden bildiğimiz, bilmediğimiz ve Sen’in bildiğin bütün belâları uzaklaştır. Şüphesiz Sen en yüce ve en keremlisin. Allah, Efendimiz Muhammed’e, âline ve ashâbına salât u selâm eylesin!” 

3. PEYGAMBER EFENDİMİZ (SALLALLAHU ALEYHİ VESELLEM)’İN BU GECE HAKKINDAKİ HADİS- İ ŞERİF’LERİ

  • “Peygamber Efendimiz (Sallallahu Aleyhi Vessellem) Şaban ayının on üçüncü gecesi ümmetine şefaat etmek için dua edip yalvardı; kendisine, ümmetinin üçte birine şefaat etme izni verildi. On dördüncü gecesi yine dua edip yalvardı; bu sefer üçte ikisine şefaat etme yetkisi verildi. On beşinci gecesi bir daha yalvardı, bu sefer de, kaçak develer gibi Allah’tan kaçanlar dışında bütün ümmetine şefaat etme izni verildi.”
  • “Allah Teâlâ Şaban’ın on beşinci gecesi kullarına nazar eder ve yeryüzünde bulunanlardan şirk koşanlarla haset edenler hariç, bütün müminleri mağfiret eder.”
  • “Bu gece, Allah Teala, rahmet kapılarından üç yüz tanesini açar. Kendisine şirk koşmayanların hemen herkesi bağışlar. Meğer ki, bağışlayacağı kimseler büyücü, kahin, devamlı şarap içen, faizciliğe ve zinaya devam eden kimselerden olsun. Bu kimseler tövbe edinceye kadar, Allah Teala onları bağışlamaz.

Kısa bilgi: Berat Kandili Gecesi okunacak dualar listemizin sonuna geldik ama sitemizde bulunan bir çok farklı dua ve ayet ile Müslüman kardeşlerimize bir nebze de olsa faydamız olsun istiyoruz. Ayrıca daha fazlası için Okunacak Dualar listemize de mutlaka bir göz atmanızı öneririm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir