Depremde Okunacak Dualar | Doğal Afetler | Arapça ve Türkçe Anlamları

Allah korusun Depremde ve Doğal Afet zamanında okunacak dualar ve Türkçe Arapça anlamlarını Müslüman kardeşlerimiz için bu yazıda bir araya getirdik. Deprem kuşağı üzerinde bulunan ülkemizde her yıl küçük ve büyük onlarca deprem meydana gelmektedir. Ülkemizde 1999 Depremi, Van Depremi, Elazığ Depremi gibi toplumumuzun hafızasına ciddi biçimde kazınan depremler yaşanmıştır.

Bu anlarda elbette daha önceden gerekli önlemleri almak çok önemlidir. Aynı zamanda da deprem gibi doğal afetlerde Kudretinden sual bulunmayan Rabb’imiz’in bir kez daha sonsuz kudrertini görüp ona sığınmaktayız. Bu olaylar insanoğlunun kudretinin üerinde olduğundan yapmamız gereken dua edip Rabb’imize sığınmaktır.

Depremde Okunacak Dualar | Doğal Afet Zamanında Hangi Dualar Okunmalı?

Deprem, toprak kayması, zelzele gibi doğal afetlerden korunmamız için kuran-ı kerimde bir çok dua ve ayet vardır. Bizler de okunacak bu daları sizler için bir liste haline getirdik.

Doğal Afet ve Deprem Duası – 1:

“Allahümme ente Rabbi la ilahe illa ente aleyke tevekkeltü ve entre Rabbül-arşil-azimi la havle ve la kuvvete illa billahil aliyyil azimi maşaallahü kane ve ma lem yeşaü lem yekun a’lemu ennellahe ala külli şey’in kadirün ve ennellahe kad ehate bikülli şey’in ilmen ve ahsa külle şey’in adeden. Allahümme inni euzübike min şerri külli nefsin ve min şerri külli dabbetin ente ahizün binasiyetiha inne Rabbi ala sıratın müstakim”

Okunuşu ve Türkçe Anlamı: “Allah’ım! Sen, benim Rabb’imsin. Sen’den başka ilah yoktur, Sana güvendim, Sen o muazzam arşın sahibisin. Yüce ve kudretli Allah’tan başka sığınacak kimse yoktur. Allahü Teala ne dilerse o olur, her kudret ve kuvvet O’nun elindedir. O her şeyi ve her şeyin sayısını bilir. Allah’ım! Her kötü mahluktan, hayvandan ve her afetten Sana sığınırım. Her şeyin idaresi yed-i kudretindedir. Allah’ım! Beni Sen’in doğru ve hak yolundan ayırma.”

Doğal Afet ve Deprem Duası – 2:

“Bismillahi hayril Esmâi. Bismillahillezî lâ yedurru ma’a’smihi şey’ün fil ardı velâ fissemâi ve hüves Sem’îul Alîm.”

Okunuşu ve Türkçe Anlamı: “O Allah’ın ismiyle (akşamladım) ki, O’nun ismiyle birlikte ne yerde, ne de gökte hiç birşey zarar veremez. O ki hakkıyla işitendir, hakkıyla bilendir.”

Doğal Afet ve Deprem Duası – 3:

“Rabbî küllü şey’in hâdimüke, Rabbî fe’hfaznâ ve’nsurnâ ve’rhamnâ”

Okunuşu ve Türkçe Anlamı: Ey Rabbim her şey senin hizmetindedir. Sen bizi koru, bize yardım et ve bize rahmet et.”

Doğal Afet ve Deprem Duası – 4:

“Allahümmâğfezni min beyni yedeyye ve min halfi ve an yemini ve an şimâlî ve min fevkî ve eûzü biazametike en uğtâle tahtî.”

Okunuşu ve Türkçe Anlamı: Allah’ım, önümden, arkamdan, sağımdan, solumdan, gökten ve yerden gelecek bütün felaketlerden beni koru.”

Doğal Afet ve Deprem Duası – 5:

“Allahümme lâ tektülnâ bi gadabike velâ tühliknâ bi azâbike ve âfinâ kable zâlik.”

Okunuşu ve Türkçe Anlamı: “Allahım, bizi gazabınla öldürme. Azabınla helâk etme! Bunlardan önce bize afiyet ver.”

Doğal Afet ve Deprem Duası – 6:

“Bismillahi lâ yedurru mea ismihî şey’in fil ardi ve lâ fi’s-semai.”

Okunuşu ve Türkçe Anlamı: (İşime) Allahın adıyla başlarım. Onun ismi ve yardımı olduktan sonra ne yeryüzü ve ne de gökyüzünün hiçbir bela ve sıkıntısı zarar vermez.”

Doğal Afet ve Deprem Duası – 7:

“Allahümmâğfezni min beyni yedeyye ve min halfi ve an yemini ve an şimâlî ve min fevkî ve eûzü biazametike en uğtâle tahtî.”

Okunuşu ve Türkçe Anlamı: “Allah’ım! Önümden, arkamdan, sağımdan, solumdan, gökten ve yerden gelebilecek bütün felaketlerden beni koru.”

Deprem Anında Okunabilecek Ayetler

Deprem ve doğal afet zamanında okunacak ayetlere şu şekildedir;

Ayetel-Kürsi

اَللّٰهُ لَٓا اِلٰهَ اِلَّا هُوَۚ اَلْحَيُّ الْقَيُّومُۚ لَا تَأْخُذُهُ سِنَةٌ وَلَا نَوْمٌۜ لَهُ مَا فِي السَّمٰوَاتِ وَمَا فِي الْاَرْضِۜ مَنْ ذَا الَّذ۪ي يَشْفَعُ عِنْدَهُٓ اِلَّا بِاِذْنِه۪ۜ يَعْلَمُ مَا بَيْنَ اَيْد۪يهِمْ وَمَا خَلْفَهُمْۚ وَلَا يُح۪يطُونَ بِشَيْءٍ مِنْ عِلْمِه۪ٓ اِلَّا بِمَا شَٓاءَۚ وَسِعَ كُرْسِيُّهُ السَّمٰوَاتِ وَالْاَرْضَۚ وَلَا يَؤُ۫دُهُ حِفْظُهُمَاۚ وَهُوَ الْعَلِيُّ الْعَظ۪يمُ

Okunuşu ve Türkçe Anlamı:

Bismillahirrahmânirrahîm. “Allâhü lâ ilâhe illâ hüvel hayyül kayyûm, lâ te’huzühu sinetün velâ nevm, lehu mâ fissemâvâti ve ma fil’ard. Men zellezî yeşfeu indehû illâ bi’iznih, ya’lemü mâ beyne eydîhim vemâ halfehüm velâ yühîtûne bi’şey’in min ilmihî illâ bimâ şâe vesia kürsiyyühüssemâvâti vel ard, velâ yeûdühû hıfzuhümâ ve hüvel aliyyül azîm.”

Ayetel-Kürsi Meali

“Allah, O’ndan başka tanrı yoktur; diridir, her şeyin varlığı O’na bağlı ve dayalıdır. Ne uykusu gelir ne de uyur. Göklerde ve yerde ne varsa hepsi O’nundur. O’nun izni olmadıkça katında hiçbir kimse şefaat edemez. Onların önlerinde ve arkalarında olanları O bilir. O’nun ilminden hiçbir şeyi -dilediği müstesna- kimse bilgisi içine sığdıramaz. O’nun kürsüsü gökleri ve yeri içine almıştır. Onları korumak kendisine zor gelmez. O yücedir, mutlak büyüktür.”

Zilzal Suresi

بِسْمِ ٱللَّهِ ٱلرَّحْمَٰنِ ٱلرَّحِيمِ إِذَا زُلْزِلَتِ ٱلْأَرْضُ زِلْزَالَهَا

Okunuşu ve Türkçe Anlamı:

İza zülziletil erdu zilzaleha
2. Ve ahracetilerdu eskaleha
3. Ve kalel insanü ma leha
4. Yevmeizin tühaddisü ahbaraha
5. Bienne rabbeke evha leha
6. Yevmeiziy yasdürun nasü eştatel li yürav a’malehüm
7. Fe mey ya’mel miskale zerratin hayray yerah
8. Ve mey ya’mel miskale zerratin şerray yerah

Zilzal Suresi Meali

1-3. Yeryüzü kendine has bir sarsıntıya uğratıldığı, içindekileri dışarıya çıkarıp attığı ve insan, “Ona ne oluyor?” dediği zaman,

  1. İşte o gün, yer, kendi haberlerini anlatır.
  2. Çünkü Rabbin ona (öyle) vahyetmiştir.
  3. O gün insanlar amellerinin kendilerine gösterilmesi için bölük bölük kabirlerinden çıkacaklardır.
  4. Artık kim zerre ağırlığınca bir hayır işlerse onun mükafatını görecektir.
  5. Kim de zerre ağırlığınca bir kötülük işlerse onun cezasını görecektir.

 

Kısa bilgi: Doğal afet ve Depremde okunacak dualar listemizin sonuna geldik ama sitemizde bulunan bir çok dua ile Müslüman kardeşlerimize bir nebze de olsa faydamız olsun istiyoruz Ayrıca daha fazlası için Okunacak Dualar listemize de mutlaka bir göz atmanızı öneririm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir