Ezberlemesi Kolay Sofra Öncesi Okunacak Dualar ve Türkçe Anlamları

İslam dinimizi en uygun ezberlemesi oldukça kolay sofra da ve öncesi okunacak dualar ve tabi ki en önemlisi bu duaların Türkçe anlamlarını sizler için sıraladık Müslüman kardeşlerim. Dualar Allah (c.c) arasında iletişim ve ulaşım aracımızdır. Dua ile Rabbimizden ahiret ve dünya’da işlediğimiz günahlardan arınabilir ve Allah (c.c.) ile iletişim kurabiliriz. Sadece günahlarımızdan arınmak ve af dilemek için değil ona yakınlığımızı ve işlediğimiz sevaplarımızı ona ulaştırmak içinde kullanabiliriz. Her zaman şükür etmeli ve alçak gönüllü olmalıyız.

Ezberlemesi Kolay Sofra Öncesi Okunacak Dualar

Her şeyin başı “Besmele” dir. Dualara başlarken “Bismillâhirrahmânirrahîm” demeliyiz ve her dua sonrasında Fatiha Suresini okumalıyız sevgili dostlar.

Sofra Duası – 1

Arapça Okunuşu: “Eûzü billahi mine’ş-şeytâni’r-racîm, Bismillâhirrahmânirrahıym. El hamdü lillâhillezî et’amenâ ve sekânâ ve cealenâ minel müslimiyn, ni’meti-celîlullâh, bereketi Halîlullah, şefaat yâ Rasûlallâh.

Türkçe Anlamı: Soframıza bereket, vücudumuza sıhhat, dünyada kalanlarımıza selamet, ahirete gidenlerimize rahmet eyle. Bizlere iki cihanda güzellikler ihsan eyle. Her türlü felaketlerden koru Rabbim.

Sofra Duası – 2

Arapça Okunuşu: Allâhümme zid ve lâ tenkus, bir-hurmeti seyyidil mürselîn, velhamdü lillâhi Rabbil-âlemîn.

Türkçe Anlamı: Allahım! Peygamberlerin Efendisi hürmetine soframızın bereketini ziyade eyle .”

Türkçe Okunan Sofra Duaları

Sizler için Ezberlemesi kolay kısa kısa sofra öncesi okunacak duaları Türkçe şeklinde sıraladık.

Türkçe Sofra Duası – 1

Bismillâhirrahmânirrahıym

Ya Rabbi! Bize vermiş olduğun bütün nimetlerden dolayı sana şükrediyoruz. Bizi Şükredenlerden eyle! Nankörlerden eyleme!

Ya Rabbi! Fayda vermeyen ilimden, korkmayan kalpten, doymayan gözden, kabul olunmayan duadan sana sığınırız,

Senden; sıhhat afiyet ve ahlakın en güzelini dileriz, işlerimize kolaylık, kalplerimize genişlik, sofralarımıza bereket ver.

Türkçe Sofra Duası – 2

Bismillâhirrahmânirrahıym

Nimeti Celilullah, Bereketi Halilullah, Şefaat Ya Rasülullah, Bismillahi açtır Allah’ım, Nimeti taştır Allah’ım, Cemaline ulaştır Allah’ım, Mekke Medineyi dolaştır Allah’ım, Bu sofralar nurdur, Kaza belaları, Geri durdur Allah’ım,  Bu sofralar Mamurdur, Bu sofralarda; Halil İbrahim bereketi, Bulundur Allah’ım, Artsın Eksilmesin, Taşsın Dökülmesin, Bu sofranın sahibi, Yokluk kıtlık görmesin Allah’ım, Yiyenlere helal, Yedirenlere hayır ,hasenat, Olması için; Ölmüşlerimizin ruhu için, Allah Rızası için…

Türkçe Sofra Duası – 3

Bismillâhirrahmânirrahıym

Bizleri yokken vareden, bizlere yedirip-içiren Yüce Rabbimize hamdolsun, Kâinatın efendisi sevgili peygamberimize salât ve selâm olsun. Mağfiret ve rahmet bütün Müslüman kardeşlerimizin üzerine olsun.

Ya Rabbi! rızık ve nimet veren sensin! Sen kapına yönelenleri boş çevirmezsin. Biz aciz kullarız, Senin sonsuz ikram ve ihsanına muhtacız. Bizlere dünya ve âhirette güzel nimetler ihsan eyle!

Ey güzel Rabbimiz! Bu sofrada tattırdığın nimetlerin daha güzellerini ebedî mutluluk yurdu olan cennetinde de tatmayı bizlere nasip eyle!

Ya Rabbi! bu helâl gıdaların şükrünü eda edebilmeyi ve Sana kullukta bulunabilmeyi bizlere nasip eyle!

Ya Rabbi! Bu sofranın hazırlanmasında emeği geçen kardeşlerimizin kazançlarına bereket, kendilerine sağlık huzur ve mutluluk ihsan eyle! Âilelerinden âhirete göç edenlere ve geçmişlerimize merhamet eyle!

Ya Rabbi! Mülkün sahibi sensin, dilediğine mülkü verir, dilediğinden alırsın. Dilediğini azîz, dilediğini zelîl edersin. Bizleri; aziz kıldığın ve nimet verdiğin kullarından eyle!

Ya Rabbi! Bizleri nimetlerinden mahrum eyleme. Sağlık, huzur ve mutluluğumuzu daim eyle.

Ya Rabbi! Bizleri, mümin kardeşlerimizi ve tüm insanlığı her türlü kaza, bela, afet ve musîbetlerden muhafaza eyle! Barış ve esenlik dolu bir dünyada yaşayabilmemizi bizlere lütfeyle! Amin ve selâmün alel-mürselîn vel-hamdü lillâhi rabbil-âlemîn

Türkçe Sofra Duası – 4

Bismillâhirrahmânirrahıym

Sofra nur, hane mamur, kaza bela geri dur. Artsın eksilmesin, taşsın dökülmesin, Allah bereket versin. Ya rabbi. Çalışıp para kazananlara, pişirenlere yiyenlere, sana şükür diyenlere, fakirlere verenlere, vatanını, dinini sevenlere, hastalık yoksulluk gösterme Allah’ım. Kalan ömrümüzü, Geçen ömrümüzden, hayırlı kıl ya rabbi. Allah’ım! Sen affedicisin, affetmeyi seversin, anamı, babamı, nenemi, dedemi, kardeşlerimi ve bütün Müslümanları bağışla ya rabbi.

Âmin Ve Selâmün Alel-Mürselîn Vel-Hamdü Lillâhi Rabbil-Âlemînel

Kısa bilgi: Ezberlemesi kolay sofra öncesi okunacak dualar yazımız ile sizlere bir nebze de olsa faydamız dokunduysa ne mutlu bize. Okunacak Dualar listemizde mutlaka her gün okunması gereken bir çok dua var. Bir göz atmanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir