Kurban Keserken Okunacak Dualar ve Anlamları | Nelere Dikkat Edilmeli?

Mübarek aylarda kurban keserken okunacak dualar ve bu duaların anlamlarını sizler listeledik. Ayrıca kurban nasıl kesilir ve nelere dikkat edilmeli? yazımızın devamında. Kurban Bayramının şüphesiz en büyük ibadeti kurban kesmektir. Kurban bayramında Allah’a kurban veririz. Kurban bayramında kurban kesmekteki bir diğer amaç ise paylaşmaktır.

Maddi gücü yeten kişiler kurban keserler ve kurbanlarını kesemeyen kişiler ile paylaşırlar. Kurban, paylaşma olgusunun oluşumunda büyük bir paya sahiptir. Kurban kelimesi, dini bir terim olarak Allah’a yaklaşmak ve Allah’ın rızasına ermek için ibadet, belirli şartlara taşıyan ve belli özellikleri taşıyan hayvan cinsine ve usulüne uygun şekilde kesmeyi ve bu amaç doğrultusunda kesilen hayvanı ifade etmektedir.

Kurban Keserken Okunacak Dualar

Kurban bayramı’nda, kurbanın meşru olduğu Kutsal kitabımız Kur’an- ı Kerim’de de açık biçimde yer almaktadır. Hz. İbrahim, oğlu Hz. İsmail’i Allah’a kurban edeceği zaman Allah tarafından kurban gönderilmesi ve o kurbanları Allah’a kurban etmesi açık biçimde yer almaktadır.

Kurban kesilirken aşağıdaki dualar okunmaktadır;

Enam Suresi 79. Ayet

Enam Suresi 79. Ayet Arapça: اِنّ۪ي وَجَّهْتُ وَجْهِيَ لِلَّذ۪ي فَطَرَ السَّمٰوَاتِ وَالْاَرْضَ حَن۪يفاً وَمَٓا اَنَا۬ مِنَ الْمُشْرِك۪ينَۚ

Enam Suresi 79. Ayet Okunuşu: “İnnî veccehtu vechiye lillezî fataras semâvâti vel arda hanîfen ve mâ ene minel muşrikîn.”

Enam Suresi 79. Ayet Anlamı: “Ben hanîf olarak, yüzümü gökleri ve yeri yoktan yaratan Allah’a çevirdim ve ben müşriklerden değilim.” (el-En’âm, 79)

Enam Suresi 162. Ayet

Enam Suresi 162. Ayet Arapça: قُلْ اِنَّ صَلَات۪ي وَنُسُك۪ي وَمَحْيَايَ وَمَمَات۪ي لِلّٰهِ رَبِّ الْعَالَم۪ينَۙ

Enam Suresi 162. Ayet Okunuşu: “İnne salâtî ve nusukî ve mahyâye ve memâtî lillâhi rabbil âlemîn.”

Enam Suresi 162. Ayet Anlamı: “Şüphesiz benim namazım da, diğer ibadetlerim de, yaşamam da, ölümüm de âlemlerin Rabbi Allah içindir.” (el-En’âm, 162)

Bu ayetler okunduktan sonra Teşrik tekbiri getirilmelidir.

Peki Teşrik Tekbiri Nedir?

Teşrik kelime anlamı olarak; doğuya yönelme, parlama, eti güneşe sermek demektir. Teşrik tekbiri aynı zamanda kurban bayramında 4 gün boyunca farz namazlardan sonra getirilen tekbirlerdir.

Teşrik Tekbirinin Okunuşu: “Allahu ekber Allahu ekber. Lâ ilâhe İllâllahu vallahu ekber. Allahu ekber ve lillâhil hamd.” şeklinde tekbir getirilir.

Teşrik Tekbiri Anlamı: “Allah her şeyden yücedir, Allah her şeyden yücedir. Allah’tan başka ilâh yoktur, Allah her şeyden yücedir. Allah her şeyden yücedir, hamd sadece O’na mahsustur.”

“Kendilerine rızık olarak verdiği kurbanlık hayvanlar üzerine belirli günlerde Allah’ın adını ansınlar. Artık onlardan siz de yiyin, yoksula fakire de yedirin.”(Hac, 22/28).

“Her ümmet için, Allah’ın kendilerine rızık olarak verdiği hayvanlar üzerine ismini ansınlar diye kurban kesmeyi meşru kıldık.” (Hac, 22/34). 

“Şüphesiz biz sana Kevser’i verdik. O Halde, Rabbin için namaz kıl, kurban kes. Doğrusu sana buğzeden, soyu kesik olanın ta kendisidir.” (Kevser suresi)

 Yukarıda da yazıldığı gibi Kur’an- ı Kerim’de kurban ve kurban kesilmesi ile ilgili birçok ayet bulunmaktadır.

Peki kurban nasıl kesilir? Nelere Dikkat edilmeli?

Kurban, kesileceği yere eziyet verilmeden götürülmelidir. Hayvanın yüzü ve ayakları kıbleye gelecek şekilde sol tarafa doğru yatırılmalıdır. Sağ arka ayağı serbest bırakılıp diğer üç ayağı bağlanmalıdır. Daha sonra kıbleye karşı durup el-En’âm, 79 ayeti ve el-En’âm, 162 ayetleri okunmalıdır. Bu ayetler okunduktan sonra Allahü ekber, Allahü ekber, lâ ilâhe illallahü vallahü ekber, Allahü ekber ve lillahilhamd şekline tekbir getirilir ve önceden hazırlanan keskin bıçak hayvanın boğazına çalınır.

Kesim işlemi son derece hızlı biçimde gerçekleştirilmeli, hayvana eziyet çektirilmemeli ve kanın iyice akmasını beklenmelidir. Hayvanın kanı iyice akmadan ve canını teslim etmeden kafasını bedeninden ayırmak, asıp derisini yüzmek ve hayvana işkence çektirmek mekruhtur.

Kısa bilgi: Kurban keserken okunacak Dualar yazımız ile sizlere bir nebze de olsa faydamız dokunduysa ne mutlu bizlere. Okunacak Dualar listemizde her gün mutlaka okunması gereken dualar ekliyoruz. Bir göz atmanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir