Sıkıntı İçin Okunacak Dualar ve Türkçe Anlamları | Korku ve Dertlere Deva

İslam dinimiz de Sıkıntı için okunacak eşsiz dualar vardır. Kuran-ı kerim her derde, korkuya çare olacaktır. Tükçe sıkıntı duaları ve anlamlarını, Arapça okunuşları ile beraber siz Müslüman kardeşlerimizle paylaşmak istedik.

Derdi, sıkıntıyı, üzüntüyü, acıyı veren yine onların asıl sahibi olan yüce Allah’tır. Rabb’imiz bizleri zaman zaman çeşitli sıkıntılar ile sınayabilmektedir. İşte bu anlarda Rabb’imiz, ona isyan edip etmeyeceğimizi ölçmektedir. İsyan etmek bizi daha büyük sorunlara, iç sıkıntılara sürükler. Esas olan kudretinden şüphe olunmaya Rabb’imize sığınıp, ona bu sıkıntıyı bizlerden alması için dua etmektir.

Sıkıntı İçin Okunacak Dualar ve Türkçe Anlamları

Unutulmamalıdır ki bu dünya imtihan dünyasıdır. Allah (C.C.) bizleri her türlü sıkıntı, yokluk ya da varlıkla imtihan edebilmektedir. Ancak Rabb’imiz kimseye taşıyamayacağı yükümlülük vermemektedir.

İNŞİRAH SURESİ

İNŞİRAH SURESİ ARAPÇA OKUNUŞU

اَلَمْ نَشْرَحْ لَكَ صَدْرَكَۙ 

وَوَضَعْنَا عَنْكَ وِزْرَكَۙ 

اَلَّـذ۪ٓي اَنْقَضَ ظَهْرَكَۙ 

وَرَفَعْنَا لَكَ ذِكْرَكَۜ 

فَاِنَّ مَعَ الْعُسْرِ يُسْراًۙ 

اِنَّ مَعَ الْعُسْرِ يُسْراًۜ 

فَاِذَا فَرَغْتَ فَانْصَبْۙ 

وَاِلٰى رَبِّكَ فَارْغَبْ 

İNŞİRAH SURESİ TÜRKÇE OKUNUŞU

Bismillâhirrahmanirrahim

Elem neşrah leke sadrek.

Ve vada’nâ anke vizrek.

Ellezi enkada zahrek.

Ve refa’nâ leke zikrek.

Feinne me’al’usri yusrâ.

İnne me’al’usri yusrâ.

Feizâ ferağte fensab.

Ve ila Rabbike ferğab.

İNŞİRAH SURESİ MEALİ

Senin kalbini açıp genişletmedik mi?

Belini büken yükünü üzerinden kaldırmadık mı?

Ve senin şanını yüceltmedik mi?

Demek ki zorlukla beraber bir kolaylık vardır.

Evet, doğrusu her güçlüğün yanında bir kolaylık var.

O halde önemli bir işi bitirince hemen diğerine koyul.

Ve yalnız rabbine yönel.

ENBİYA SURESİ (87. AYET)

Enbiya Suresi (87. Ayet) Arapça Okunuşu

وَذَا النُّونِ اِذْ ذَهَبَ مُغَاضِباً فَظَنَّ اَنْ لَنْ نَقْدِرَ عَلَيْهِ فَنَادٰى فِي الظُّلُمَاتِ اَنْ لَٓا اِلٰهَ اِلَّٓا اَنْتَ سُبْحَانَكَۗ اِنّ۪ي كُنْتُ مِنَ الظَّالِم۪ينَۚ

Enbiya Suresi (87. Ayet) Türkçe Okunuşu

Ve zen nuni iz zehebe müğadıben fe zanne el len nakdira aleyhi fe nada fiz zulümati el la ilahe illa ente sübhaneke innı küntü minez zalimın

Enbiya Suresi (87. Ayet) Meali

Zünnûn’u da (Yûnus) zikret! Hani öfkeli bir halde geçip gitmiş, bizim kudretimizin kendisine yetmeyeceğini zannetmişti. Sonunda karanlıklar içinde, “Senden başka hiçbir tanrı yoktur. Seni tenzih ederim. Gerçekten ben kötü işler yapmışım!” diyerek yalvardı.

SIKINTIDAN KURTULMAK İÇİN OKUNAN DUA – 1

kunuşu: ”La ilahe illallahül’azim-ül-halim la ilahe illallahü Rabbül-Arş-il’azim la ilahe illallahü Rabbüs-semavati ve Rabbül-Erdı Rabbül’Arş-il-kerim.”

Anlamı: “Halîm ve Kerîm olan Allah’tan başka ilâh yoktur. Yüce Arş’ın Rabbi olan Allah’ı her türlü noksan sıfatlardan tenzîh ederim, O ne yüce bir varlıktır. Hamd, Âlemlerin Rabbi olan Allah’a mahsustur.” (Ahmed, I, 91, 92, 94)

SIKINTIDAN KURTULMAK İÇİN OKUNAN DUA – 2

Okunuşu: “Lâ ilâhe illallâhül’azîm-ül-halîm lâ ilâhe illallâhü Rabbül-Arş-il’azîm lâ ilâhe illallahü Rabbüs-semâvâti ve Rabbül-Erdı Rabbül’Arş-il-kerîm.”

Anlamı: “el-Azîm, el-Halîm Allah’tan başka bir ilâh yok! Arş-ı Azîm’in sahibi Allah’tan başka ilâh yok! Bütün semâların ve arzın ve çok şerefli Arş’ın sahibi Allah’tan başka ilâh yok!” (Buhârî, Deavât, 27; Müslim, Zikr, 83)

Gam Keder Musibet Anında Okunacak Dua

Okunuşu:Allah, Allahü Rabbî, lâ üşriku bihî şey’en.”

Anlamı: “Allah! Rabbim Allah’tır! O’na hiç bir şeyi şerîk koşmam ben!”

Sürekli Üzüntüye Uğrayan İnsanların Okuyacağı Dua

Okunuşu: “Allahümme rahmeteke ercû felâ tekilnî ila nefsî tarfate ‘aynin ve aslih lî şe’nî küllehü lâ ilâhe illa ente.”

Anlamı: Rahmetini umuyorum ey Allah’ım! Beni göz açıp yumuncaya kadar da olsa kendime bırakma (nefsime bırakma). Benim her hâlimi düzelt. Senden başka ilâh yoktur.

Kısa bilgi: Sıkıntı için okunacak dualar ile sizlere bir nebze de olsa faydamız olsun istedik. Okunacak Dualar listemizde mutlaka her gün okunması gereken bir çok dua var. Mutlaka bir göz atmanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir