Uykusuzluk için okunacak dualar

Toplumumuzda bazı Müslüman kardeşlerimiz uykusuzluk sıkıntısı çekebilir. Peygamber efendimizin kendi hayatından yatmadan önce okuduğu duaları siz değerli Müslüman kardeşlerimiz için uykusuzluk için okunacak dualar niyetiyle makale haline getirdik.

Uykusuzluk için okunacak dualar;

Zeyd bin Sâbit (r.a) uykusuzluğa tutulmuştu. Bu durumu arzedince Resul-i Ekrem (s.a.v) efendimiz kendisine şu duâyı okumayı tavsiye etti.

“Allahümme ğaretin-nücûmü ve hedeetil-uyûnü ve ente Hayyün Kayyûm. La te’huzühü sinetün ve lâ nevm. Yâ Hayyu yâ  Kayyûm. Ehdi’ leylî ve enim aynî”

“Ey Allah’ım ! Yıldızlar battı, gözler ukuya daldı. Sen ise hayy ve Kayyûm’sun. Seni uyuklama ve uyku tutmaz. Ey Hayy ve Kayyûm olan Rabbim ! Gecemi sakinleştir, gözüme uyku ver.” (Amin)

Zeyd bin sabit (r.a) derki

“Ben bu duayı okudum. Allah-u Teâlâ uykusuzluğumu giderip şifâ ihsan etti.

Uyumak için yatağa girerken;

Aişe (r.a) validemiz buyurdukiler ki

“Resullah (s.a.v) her gece yatağına girdiğinde iki avucunu birleştirip sonra onlara üfler, daha sonra avuçlarının içlerine doğru “Kulhüvallahu ehad”, “Kul euzü birabbil –felâk”, “Kul euzü birabbin-nas” surelerini okur, meshederdi. Şöyle ki, avuçlarını önce başına, sonra yüzüne, sonrada vücudunun ön kısmına, daha sonrada vücudunun erişebileceği yerlere sürerdi ve bunu üç kere tekrar ederdi. (Buhari – Müslim)

Bir başka rivayette ise Hazret-i Âişe (r.a) Validemiz buyurdular ki;

“Resullah Aleyhisselâm her hastalağında bu sûreleri okuyup aynı şekilde eliyle vücudunu meshetmek itiyadında idi. Son hastalığına tutulduğunda ben de kendisine aynı şekilde nefes etmeye ve mübarek eline üfleyip kendi eliyle vücudunu meshetmeye başladım. (Buhari)

 

Uykuda Korkanlar için;

Abdullah bin Amr (r.a) dan rivayete göre, Resululah (S.a.v) efendimiz uykuda korkanlar için şu duayı okumalarını tavsiye etmiştir.

“Euzü bikelimâtillâhit-tâmmeti min gadabihi ve ikâbihi ve şerri ibâdihi min hamzâtiş-şeyâtani ve en yahdurûn”

“Gazabından, ikabından, kullarının şerrinden, şeytanların vesveselerinden ve onların yanımda hazır bulunmalarından Allah-u Teâlâ’nın tam kelimelerine sığınırım.”

 

Uykusuzluğa karşı okunacak dualar dışında merak ettiğiniz diğer dualar hakkında bilgi edinmek için Okunacak Dualar listemize de mutlaka bir göz atmanızı öneririm. Allah’a emanet olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir