Annenin Sınava Girecek Çocuğuna Okunacak Dualar ve Ayetler

Annenin sınava girecek çocuğuna okunacak dualar nelerdir?  Sınava girecek çocuklara hangi dualar tavsiye edilir? İşte en çok okunan dualar. Sınav günlerinin gittikçe yaklaşmaya başlaması ile hem çocuklarda hem de çocukların velilerin heyecan ve stres gittikçe yükselmektedir.

Allah (C.C.) her zaman çalışan kullarını mükafatlandırmakta dır. Sınavlara sayılı günler kala çocuklar üzerinde ciddi bir sınav stresi oluşmakta ve bazen bu sınav stresinin de etkisiyle çocukların aileleri ile ilişkilerinde de gerilmeler meydana gelmektedir. Bu süreçte anneler hem çocuklarının konsantrasyonunu sağlamak için ve çocuklarına  Allah’tan zihin açıklığı vermesi için çeşitli dualar etmektedirler.

Annenin Sınava Girecek Çocuğuna Okunacak Dualar

Sınavlarda zihin açıklığı ve sınav zamanı konsantrasyonu sağlamak için şu dualar okunmaktadır. İşte tavsiye edilen Sınav Dualar;

Sınav Duası – 1

ARAPÇASI: اللهم ارحم ربنا محمد (صلى الله عليه وسلم) وشعبه ، ليخلصنا من كل المخاوف والكوارث ، ويلبي جميع احتياجاتنا ، ويخلصنا من كل ذنوبنا ، للوصول إلى أعلى مستويات كل الخير في الحياة وبعد الموت. بالتأكيد يمكنك فعل أي شيء . (أمين)

TÜRKÇE OKUNUŞU: “Allâahümme salli alâa seyyidinâa Muhammedin ve alâa âali seyyidinâa Muhammedin salâaten tünciinâa bihâa min cemî’il-ehvâali ve’l âafâat. Ve takdıy lenâa bihâa cemî’alhaacâat ve tütahhirunâa bihâa min cemî’is-seyyi’âat ve terfeunâa bihâa indeke a’led-derecâat ve tübelligunâa bihâa aksa’l gaayâati min cemî’il-hayrâti fi’l-hayâati ve ba’del-memâat. Inneke alâa külli sey’in kadiyr.”

ANLAMI: “Allâh’ım, Efendimiz Muhammed(S.A.V.)’e ve ehl-i beytine bizi bütün korku ve âfetlerden kurtaracağın, Bütün ihtiyaçlarımızı gidereceğin, Bütün günahlarımızdan temizleyeceğin, Nezdindeki derecelerin en yücesine yükselteceğin, Hayatta ve ölümden sonra bütün hayırların nihâyetine ulaştıracağın şekilde râhmet eyle. Muhakkak sen her şeye kaadirsin.” (Amin)

Sınav Duası – 2

ARAPÇASI: يا إلهي! أطلب مساعدتك باسم حي وقيوم ورحمة .. (آمين)

TÜRKÇE OKUNUŞU: ““Bismillahirrahmanirrahim. Ya Hayyu, Ya Kayyum, Birahmetike estegisu”  

ANLAMI: “Allah’ım! Hayy ve Kayyum isminle ve rahmetinle yardımını talep ediyorum..” (Amin)

Sınav Duası – 3

ARAPÇASI: ربي يوسع صدري وقلبي ويجعل عملي أسهل. فك ارتباط لساني. اجعل كلمتي واضحة . (أمين)

TÜRKÇE OKUNUŞU: “Bismillahirrahmanirrahim. Rabbişrah li sadri ve yessir li emri, Vahlül ukdeten min lisani, yefkahü kavli.”

ANLAMI: “Rabb’im göğsümü ve gönlümü genişlet, işimi kolaylaştır. Dilimin bağını çöz. Sözümü anlaşılır eyle.” (Amin)

Sınav Duası – 4

ARAPÇASI: يا إلهي ، ادخلني بالاتجاه الصحيح واخرج مع المخرج الصحيح. أرسل لي قوة مفيدة من أرضك . (أمين)

TÜRKÇE OKUNUŞU: “Bismillahirrahmanirrahim. Rabbi edhılni müdhalen sıdkın ve ahricni muhrace sıdkın ve’cal li min ledünke sultanen nasira.”

ANLAMI: “Allah’ım, beni doğru bir gidişle girdir ve doğru bir çıkışla çıkar. Katından bana yardım edici bir kuvvet gönder.” (Amin)

Annenin Sınava Girecek Çocuğuna Okunacak Ayetler

TAHA SURESİ (25-28)

ARAPÇASI:

قَالَ رَبِّ اشْرَحْ ل۪ي صَدْر۪يۙ ﴿٢٥﴾

وَيَسِّرْ ل۪ٓي اَمْر۪يۙ ﴿٢٦﴾

وَاحْلُلْ عُقْدَةً مِنْ لِسَان۪يۙ ﴿٢٧﴾

يَفْقَهُوا قَوْل۪يۖ ﴿٢٨﴾

TÜRKÇE OKUNUŞU:

Mûsâ şöyle yalvardı: “Rabbim! Göğsüme genişlik ver.”

“İşimi kolaylaştır.”

“Dilimin düğümünü çöz.”

“Ta ki, sözümü iyi anlasınlar.”

ANLAMI / TEFSİRİMûsâ (a.s.) Rabbinden öncelikle risâlet yükünü taşıyabilmek, onun zorluklarına ve insanların eziyetlerine sabredebilmek için göğsünü genişletmesini, yüreğini cesâret ve emniyet hissiyâtıyla doldurmasını ve işini kolaylaştırmasını ister. Çünkü hangi iş olursa olsun, onda başarılı olmanın birinci şartı göğüs genişliğidir. Kişi, Allah’ın izniyle kendinde o işi yapacak bir cesâret ve güvenin olduğuna inanmalıdır. Bu inanç, Yüce Allah’ın peygamberlere ve velî kullarına en büyük ihsanlarından biridir. Dikkat çeken bir durum şudur ki, burada Hz. Mûsâ, Cenâb-ı Hak’tan göğsünü genişletmesini isterken, Rabbimiz, Peygamber Efendimiz (s.a.s.)’e katından bir lutuf olarak, onun yalvarmasına ihtiyaç bırakmaksızın: “Rasûlüm! Biz senin göğsünü açıp genişletmedik mi?” buyurur. (İnşirah 94/1)

İkinci olarak Mûsâ (a.s.) rahat, selis, tesirli ve iknâ edici konuşabilmesi ve söylediklerini insanların kolaylıkla anlayabilmesi için dilindeki düğümü çözmesini ister. Çünkü tebliğde başarılı olabilmek için hem hitâbetin etkileyici, hem de konuşmanın beliğ ve fasîh olmasının çok büyük önemi vardır.

Mûsâ (a.s.)’ın dilindeki düğüm hakkında iki farklı izah yapılır:

Bu, Cenâb-ı Hakk’ın onun dilinde yaratmış olduğu ve rahat konuşmasına engelleyen bir düğümdü.

Rivayet göre Hz. Mûsâ, sarayında ihtimamla büyütülen bir çocukken Firavun’un kendisini kucağına aldığı sırada ona bir tokat vur­du, arkasından sakalını tutup yolmaya başladı. Firavun, hanımı Âsiye’ye: “Bu benim düşmanımdır” deyip onun öldürülmesini emretti. Asiye ise: “Sakin ol, o daha küçük bir çocuktur. Eşyayı birbirinden ayırt edemiyor” dedi. Sonra bunu ispat için iki leğen getirtti. Bun­lardan birisine kor ateş, diğerine mücevher koydurdu. Cibrîl, Mûsâ’nın eli­ni tutarak ateşe uzattırdı. O da ateşi kaldırıp dilinin üzerine koydu. İşte dilin­deki düğüm bundan oluşmuştu. (Taberî, Câmi‘u’l-beyân, XVI, 199-200)

İSRA SURESİ (80. AYET)

ARAPÇASI: وَاجْعَلْ صِدْقٍ مُخْرَجَ يجْن۪ وَاَخْرِ صِدْقٍ مُدْخَلَ ي اَدْخِلْن۪ رَبِّ وَقُلْ

نَص۪يراً سُلْطَاناً نْكَ لَدُ مِنْ يل۪

TÜRKÇE OKUNUŞU: Vekul rabbi edḣilnî mudḣale sidkin veaḣricnî muḣrace sidkin vec’al lî min ledunke sultânen nasîrâ(n)

ANLAMI: Ve şöyle niyaz et: “Rabbim! Girilecek yere doğrulukla girmemi, çıkılacak yerden de doğrulukla çıkmamı sağla, bana tarafından yardımcı bir güç ver!”

SALATI MÜNCİYE ( SALATEN TÜNCİNA) DUASI

ARAPÇASI: اَللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى سَيِّدِنَا مُحَمَّدٍ وَعَلَى آلِ سَيِّدِنَا مُحَمَّدٍ صَلاَةً تُنْجِينَا بِهَا مِنْ جَمِيعِ اْلاَحْوَالِ وَاْلآفَاتِ وَتَقْضِى لَنَا بِهَا جَمِيعَ الْحَاجَاتِ وَتُطَهِّرُنَا بِهَا مِنْ جَمِيعِ السَّيِّئَاتِ وَتَرْفَعُنَا بِهَا عِنْدَكَ اَعْلَى الدَّرَجَاتِ وَتُبَلِّغُنَا بِهَا اَقْصَى الْغَايَاتِ مِنْ جَمِيعِ الْخَيْرَاتِ فِى الْحَيَاتِ وَبَعْدَ الْمَمَاتِ اِنَّكَ عَلَى كُلِّ شَىْءٍ قَدِيرٌ

TÜRKÇE OKUNUŞU: “Allâhumme salli alâ seyyidinâ Muhammedin ve alâ âli seyyidina Muhammedin salâten tüncînâ bihâ min-cemî’il-ehvâli vel âfat. Ve takdî lenâ bihâ cemîal hâcât ve tutahhirunâ bihâ min-cemîi’s-seyyiât ve terfe’unâ bihâ inneke a’lâ’d-deracât ve tubelliğunâ bihâ aksâ’l-ğayât min cemiîl-hayrâti fî’l-hayâti ve ba’del-memât birahmetike yâ Erhame’r-Rahimîn. Hasbunellahu ve ni’mel vekîl, ni’mel mevlâ ve ni’me’n-nasîr. Ğufraneke rabbenâ ve ileyke’l-masîr.”

ANLAMI: “Ey Allah’ım! Efendimiz Hz. Muhammed’e (s.a.v.) âline (ve ümmetine) öyle bir salatu selam eyle ki, O salatu selam ile bizi tüm endişelerden, korkulardan, felaketlerden, muhafaza eyle. O salatu selam ile tüm hacetlerimizi ihsan eyle. O salat ile bizi bütün kötülüklerden temizle. O salat ile bizi en yüksek derecelere yükselt. Gayelerin en son, en yüksek makamına bizi onunla ulaştır. O salat ile hayat ve ölümümüzden sonra da bizi tüm hayırlara kavuştur. Yüce Allah, bize kafidir. O ne güzel vekil, ne güzel koruyucu ve ne güzel yardımcıdır.”

Kısa bilgi: Annenin sınava girecek çocuğuna okunacak dualar yazımız ile ilgili sizlere bir nebze de olsa faydamız dokunduysa ne mutlu bize. Okunacak Dualar listemizde mutlaka her gün okunması gereken bir çok dua var. Bir göz atmanızı öneririz.

One thought on “Annenin Sınava Girecek Çocuğuna Okunacak Dualar ve Ayetler

  • Ağustos 1, 2021 tarihinde, saat 4:24 am
    Permalink

    Allah razı olun, hepsi çok güzel.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir